Cevat Ülger Ağabey İçin…

6 Eylül 1977 yılında Hakk’ın rahmetine kavuşan; “Büyük Dost, Ağabey ve Yol Gösterici Cevad Ülger”in ölümünün 19. Yıldönümünde O’nu yeterince tanıyamamanın ve tanıtamamanın ezikliği içinde kısa bir hayat biyografisini yayınlıyorum. Önümüzdeki hafta yayınlanacak olan Cuma Dergisi’nde de İbda Hareketinin Lideri Salih Mirzabeyoğlu’nun “Hayatımı etkileyen 3 kaynaktan birisiydi” dediği Cevad Ülger’in 3. Ölüm yıldönümünde kaleme aldığı “Bir Dağ Devrilmişti” başlıklı altın çerçeveli bir yazıyı yayınlayacağım.

Bilhassa Cevad Ülger’i tanıma bahtiyarlığına erememiş genç nesile, bu yazıyı mutlaka okumalarını tavsiye ederim.

Şimdi sizi, Cevad Ülger’in bu dünyada bıraktığı gölgesi ile baş başa bırakıyorum.

CEVAD ÜLGER (1933 – 1977)

1933 Yılında Eskişehir’de doğdu. İlk ve orta okulu Eskişehir’de tamamladıktan sonra, Bolu’da Öğretmen Okulunu bitirerek Ankara Gazi Eğitim Enstitüsüne girdi. Yüksek tahsilini tamamladıktan sonra Malatya, Mihallıçık, Eskişehir Liselerinde ve en son Eskişehir Maarif Koleji’nde (şimdiki adıyla Eskişehir Anadolu Lisesi) resim öğretmenliği yaparken, diğer yandan güzel sanatlarla ilgili alanlarda ve özellikle mimari sahasında sayısız değerli eserler verdi.

Aktif mücadelesi yüzünden öğretmenlikten ihraç edilince, DGSA Mimarlık Yüksek Okulu’na kaydoldu ve 1975 yılında bu okulu bitirdi.

1971 – 1977 Yılları arasında Milli Gazete’de karikatüristlik yapmış ve 6 eylül 1977 yılında Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.

Fatih Uğurlu

“Halil İbrahim Sofrası”
6 Eylül 1996 Vakit gazetesi

 

 
 

 

 

Her hakkı saklıdır © 2011 - 2012
Design By Mustafa Cüneyt ÜLGER - Ali Cevat ÜLGER